Укр

Кристалізація меду: це добре чи погано?

2018.10.18
108388

Одразу скажемо — кристалізація є нормальним процесом, якщо виробництво та зберігання меду відбувається без порушень. Чистий мед в герметичних сотах, що зберігається у вуликах за температури 20-30 градусів Цельсія, завжди рідкий. Після збору меду під впливом сукупності певних факторів раніше чи пізніше починається кристалізація. Далі у статті розповімо про все більш детально.

Чому мед кристалізується?

Ось трохи шкільної хімії: натуральний мед містить фруктозу, глюкозу, сахарозу та інші сахариди, які в різних кількостях потрапляють у мед з пилку та утворюються в результаті життєдіяльності бджіл. На швидкість кристалізації впливає кількість глюкози, а інші сполуки навпаки — затримують осідання.

Як же це відбувається? Глюкоза та інші домішки, що містяться у свіжому меді (наприклад, пилок), утворюють так звані центри кристалізації — точки, навколо яких збираються інші молекули глюкози. Так утворюються кристали, які починають осідати, поступово змінюючи структуру меду. 

Отже, перша причина кристалізації меду — його хімічний склад. Але на швидкість процесу впливає не лише співвідношення сахаридів, а й інші фактори:

  • Кількість води (натуральний мед може містити від 16 до 21% води). Якщо її багато, кристали утворюються повільніше і навпаки.
  • Температура повітря. Найактивніше процес кристалізації відбувається за температури, близької до 15 градусів Цельсія.
  • Стан спокою. При перемішуванні меду відбувається руйнування кристалів глюкози і осідання відбувається повільніше. Промислове виробництво меду часто включає фільтрацію меду — таким чином руйнуються центри кристалізації, що також сповільнює процес.

Усі перелічені фактори впливають лише на швидкість осідання, проте, якщо в меді відсутні штучні домішки (додаткова кількість води, цукрового сиропу, штучного декстрину та інших речовин, що роблять мед рідким), кристалізація все одно відбувається.

Висновки

Основний висновок у тому, що кристалізованого меду боятися не слід, адже це один з його природних станів, який жодним чином не впливає на поживність, вміст мінералів, вітамінів та інших корисних речовин.

Більше статей про мед читайте у розділі Новини.

Підписатись на новини