Одразу скажемо — кристалізація є нормальним процесом, якщо виробництво та зберігання меду відбувається без порушень. Чистий мед в герметичних сотах, що зберігається у вуликах за температури 20-30 градусів Цельсія, завжди рідкий. Після збору меду під впливом сукупності певних факторів раніше чи пізніше починається кристалізація. Далі у статті розповімо про все більш детально.
Ось трохи шкільної хімії: натуральний мед містить фруктозу, глюкозу, сахарозу та інші сахариди, які в різних кількостях потрапляють у мед з пилку та утворюються в результаті життєдіяльності бджіл. На швидкість кристалізації впливає кількість глюкози, а інші сполуки навпаки — затримують осідання.
Як же це відбувається? Глюкоза та інші домішки, що містяться у свіжому меді (наприклад, пилок), утворюють так звані центри кристалізації — точки, навколо яких збираються інші молекули глюкози. Так утворюються кристали, які починають осідати, поступово змінюючи структуру меду.
Усі перелічені фактори впливають лише на швидкість осідання, проте, якщо в меді відсутні штучні домішки (додаткова кількість води, цукрового сиропу, штучного декстрину та інших речовин, що роблять мед рідким), кристалізація все одно відбувається.
Основний висновок у тому, що кристалізованого меду боятися не слід, адже це один з його природних станів, який жодним чином не впливає на поживність, вміст мінералів, вітамінів та інших корисних речовин.
Більше статей про мед читайте у розділі Новини.